Napsali jste mi

Dobrý den Míšo,
děkuji za DVD a velmi pěkná slova. Mám radost. Cvičení mě baví a moc se vždy těším na každou volnou chvilku.
Mějte se hezky

Janina

Dobrý den, paní Klímová,
mnohokrát s dcerou děkujeme za krásný seminář o dýchání  9.4. v Táboře.  O dechové techniky se zajímám již delší dobu, Váš seminář byl pro mne... celý text

Jarka a Daniela z Náchoda

Dobrý den paní Klímová, ráda bych Vám poděkovala – cvičím (i když ne úplně pravidelně) podle Vašich DVD. Pomohla jste mi rozcvičit poškozené vazy na nohou po úrazu a také od... celý text

Jana

Pohyby pro uvolnění ve stoji

1. Protahování trupu

Ve stoji rozkročte nohy ze široka. Vytočte paty ven a přejděte do předklonu. Uvolněte kolena a kyčle. Vystrčte zadek. Uvolněte trup a nechte hlavu ztěžknout. Nadechněte se zhluboka a vydechněte co nejvíce.

S dalším nádechem se vytočte do strany a položte ruce k jedné noze. Využijte hlubokého nádechu a rozšíření hrudi k protaženíí celé strany trupu. Nadechujte se z hluboka.  S výdechem se vraťte zpět do středu. Ramena by měla zůstat široká a ruce uvolněné. S dalším nádechem se vytočte k druhé noze, protáhněte ruce a trup, nadechujte se zhluboka a s výdechem se opět vraťe zpět do středu. Vyčkejte na další skutečný povel k nádechu.

 

2. Protažení a uvolnění ramen

Ve stoji položte chodidla na šířku boků od sebe. Zhoupněte se na chodidlech a rozprostřete chodidla celou plochou na zem. S nádechem otevřete náruč a vytáhněte ruce nad hlavu. S výdechem pokrčte mírně nohy, vystrčte zadek, nechte ruce klesnout a za zády se chyťte za ruce. S dalším nádechem otevřete hrudních a vytáhněte bradu vzhůru. S výdechem pomalu přecházejte do předklonu a nechte ruce ztěžknout. Vytočte paty ven. Nohy nechte mírně pokrčené. Uvolněte se v předklonu, vnímejte váhu paží.

Zůstaňte v poloze tak dlouho, jak dlouho to bude příjemné. Můžete se pohupovat ze strany na stranu. Dýchejte zhluboka.

 

3. Uvolnění šíje ve stoji

V širokém rozkročení v předklonu vytočte paty ven a vystrčte zadek. Nechte celý trup ztěžknout v předklonu. Uvolněte kotníky, kkolena i kyčle. Začněte houpat hlavou, jako by to byl zvon. Vnímejte obrovskou váhu vlastní hlavy. Nechte hlavu postupně rozhoupat. Dýchejte zhluboka. Ramena nechte široká a lopatky uvolněné. 

Pokračujte tak dlouho, jak dlouho to bude příjemné.

 

4. Uvolňování beder ve stoji

Zakročte jednu nohu tak, že levá zůstává vlevo a pravá vpravo. Nohy by měly být na příjemnou vzdálenost od sebe tak, aby záda, šíje, bedra klouby i nohy mohly zůstat uvolněné - maximálně do jednoho metru od sebe. Rozprostřete chodidla a prsty na nohách, a nechte tělo pocítit oporu země. Vnímejte váhu vlastního těla. Uvolněte nohy, klouby na nohách, bedra i záda. Hlavu můžete nechat ztěžknout.

Začněte přecházet zepředu dozadu a zpět a přenášejte váhu střídavě na obě chodidla. Vnímejte střídavé zapojování hýžďových svalů a postupné uvolňování beder a kostrče.

Dýchejte klidně a hluboce. Můžete také sladit pohyb s dechem. S nádechem přecházejte dopředu a s výdechem dozadu. Nechte postupně rozvinout přirozené zádrže dechu. Vnímejte každou fázi dechu a dokonale ji spojte s pohybem.

Pokračujte tak dlouho, jak dlouho to bude příjemné a potom vyměňte nohy.

 

5. Uvolňování beder ve stoji

Nejlépe z dřepu s výdechem přejděte do stoje v předklonu. Nohy nechte nejméně na šířku boků do sebe a rozprostřete chodidla celou plochou na zem. Začněte přešlapovat z jedné nohy na druhou. Můžete začít mírně a nejprve jenom přenášet váhu z jedné strany na druhou. Postupně zapojte celé tělo a opravdu přešlapujte tak, aby se pohybovalo celé tělo. Dýchejte zhluboka a vnímejte vše, co se odehrává uvnitř těla. Vnímejte svá bedra a práci hýžďových dvalů i prokrvování stehenních svalů. Později můžete s nádechem přenést váhu na jednu nohu a s výdechem se vrátit zpět do středu a rovnoměrně rozprostřít váhu na obě nohy. S dalším nádechem přeneste váhu na druhou stranu a svýdechem se vraťte opět do středu. Pohyb ve spojení s dechem má velmi uklidňující účinky, zároveň je práce svalů o mnoho intenzivnější.

Pokračujte tak dlouho, jak dlouho to bude příjemné.

 

6. Uvolňování kyčlí v dřepu

V klasickém dřepu se začněte pomalu pohupovat ze strany na stranu. Vnímejte plochy chodidel a jejich práci. Vnímejte prsty na chodidlech. Užívejte si protahování chodidel. Pohybujte se ze strany na stranu a pomalu odsouvejte nohy dál a dál do stran tak daleko, jak daleko to tělo dovolí. Nakonec se postupně dostanete až do dřepu na plných chodidlech. V této poloze byste se měli cítit uvolněně a pohodlně. Uvolněte i trup a ruce. Hlavu nechte ztěžknout. Dokud se nebudete cítit pohodlně, zůstávejte u houpavého pohybu. Kyčle si musí nejprve zvyknout. To může trvat i dlouhou dobu. Nenuťte tělo zůstávat v polohách, které jsou pro něj krajně nepříjemné - zůstávejet v pohybu. Pokud by byl dřep na plných chodidlech velmi nepříjemný (pro mnoho lidí tomu tak je) do ničeho se nenuťte. Houpavým pohybem dojděte tam, kam to tělo dovolí a zase zpět do výchozí polohy. Umožněte tělu postpné přivykání skrze pohyb. 

S praxí a časem se tělo jistě uvolní.

 

Pohyby pro uvolnění v poloze na čtyřech

Pohyby pro uvolnění v lehu na zádech

Pohyby pro uvolnění v sedu