Napsali jste mi

Dobrý den Míšo,
musím Vám za vše poděkovat. Mám Vaše dvě DVD a dvě knihy a jsem nadšená.  Moc děkuji za věnování v nové knize. Už se těším, až ji přečtu a naučím se... celý text

Děkuji.

Martina

"Dobrý den Míšo, DVD JE PROSTĚ JEDINEČNÉ!!! Já děkuji za to, že jste. Ještě potřebuju poděkovat za Váš dárek. Tím myslím mandalu. Děkuju za tu energii, moc mi to pomohlo vidět... celý text

Dita

Relaxace - Yoga nidra

CD Relaxace - Jógový spánek, Michaela Klímová, Mishayoga.czRelaxace je v józe známá pod názvem Yoga nidra. Yoga nidra znamená stav vědomého hlubokého spánku.

Jóga Nidra je jógová praxe pro dosažení stavu hluboké relaxace. Liší se od mnoha jiných metod, které můžeme považovat za relaxaci. Není to hypnóza, přestože je za ni často mylně považována. Ve své nejpravdivější a nejautentičtější podstatě je to forma Tantry; jsme stále v plně bdělém stavu – pokud jsme samozřejmě nepodlehli spánku!

Člověk se jednoduše řídí hlasem instruktora. Mozkové vlny zůstávají převážně v alfa stavu, které se prolínají s vlnami bdělosti beta a vlnami delta – stavem hlubokého spánku. Alfa mozkové vlny jsou ty, které prožíváme, když upadáme do spánku. Ještě nejsme v hlubokém spánku, ještě jsme vědomí, avšak cítíme hluboké uvolnění v těle. Je to stav velké kreativity, kdy jsou možné hluboké změny v těle, v mysli a životě.

Je dost možné, že máme pocit, že jsme nejvíce uvolnění, když se zhroutíme před televizí, možná se sklenkou vína, která však ve skutečnosti zvyšuje těžkou aktivitu "tamas" nebo-li stav tíhy a letargie uvnitř nás. Možná se cítíme uvolněně se svou oblíbenou knihou. Jsou to druhy relaxace, to je pravda, nicméně z pohledu jógy, lze takový druh relaxace považovat za docela povrchní, účinky jsou mělké a rychle pomíjivé.

Když člověk ochutná účinky Jógového spánku - Jóga nidry, který je mostem k vyšším úrovním jógy, pochopí, že máme k dispozici mnohem hlubší stavy relaxace.

Tělo nejvíce odpočívá v hlubokém spánku beze snů. V tu chvíli není přítomen tzv. pohyb mysli.

Pohyb mysli představují neustále se přehrávající vzpomínky a myšlenky, které se v mozku projevují jako obrazy minulosti nebo budoucnosti, na které chtě nechtě reaguje celé tělo včetně svalů a orgánů. Představy jsou téměř vždy spojené se strachem, obavami, vzrušením, nebo toužebným očekáváním. Máme strach, že se zranění minulosti bude opakovat, že nám opět někdo ublíží, nebo že budeme muset řešit složité situace. Neustále se připravujeme na zrady, zklamání, nebo jen práci a stres. Také radostné situace vyžadují mnoho energie. Aniž bychom si to uvědomovali, naše tělo ve zlomcích sekundy reaguje na každou takovou představu. Všechny vnitřní orgány se připraví ke zvýšené aktivitě, svaly se připravují k potřebné reakci. Mozek nedokáže rozlišit mezi vlastní představou a realitou. Pokaždé, když si představujeme jakoukoli situaci, tělo se domnívá, že se tato situace právě odehrává.  

Neustálý pohyb myšlenek vyčerpává zdroje tělesné energie. Když člověk příliš přemýšlí o minulosti nebo budoucnosti, když se zabývá negativními zážitky a má strach, že se negativní zážitky z minulosti budou opakovat, pak je jeho tělo v neustálé pohotovosti připravené jednat. Jako kočka v napětí neustále číhá u díry na svou příležitost, aby ji nepropásl.

Toto svalové napětí a zejména každý myšlenkový proces neustále vyčerpává zdroje energie.

Při hluboké vědomé relaxaci (jógovém spánku) člověk nespí. Jeho celé tělo i mysl jsou velmi uvolněné v přítomném okamžiku bez představ. Správně provedená relaxace obsahuje pratyaháru. Jógovou praxi, která nás učí nepřikládat přílišný význam smyslovým prožitkům. Jsou to právě smysly, které jsou komunikační bránou těla se světem vně. Skrze smysly přijímáme informace o svém okolí a na základě smyslových prožitků se tělo rozhoduje, zda hrozí nebezpečí, nebo zda se může uvolnit. V jógovém spánku si tělo dobře uvědomuje své okolí a rozhoduje se odpočívat. Když mysl odpočívá, může se uvolnit i tělo.

Díky pravidelné relaxaci člověk skrze hlubokému uvolnění získává daleko větší nadhled a odstup od situací, které denně prožívá a musí řešit. Díky pomalému a hlubokému dechu má tělo příležitost k regeneraci a uzdravení. Zlepšuje se okysličení a přirozený detoxikační proces v těle. Díky pravidelné relaxaci je tělo zdravé, silné a radostné. Navrací se ke své přirozenosti. Způsob hodnocení situací, které člověk prožívá, se stává rozumnějším, daleko více odpovídá skutečnosti a nepodléhá pouhým představám své mysli.