Napsali jste mi

Děkuji především já Vám za ochotu a vstřícnost. Jsem "věčný začátečník" :-). Díky sestavám cviků na DVD si mohu zacvičit doma v době, kdy mám čas a chuť. A nejdůležitější pro... celý text

Jitka

Dobrý večer, paní Michaelo! Děkuji za pěkně strávené chvíle u cvičení s Vámi! Byla to má první zkušenost s jógou a jsem nadšená! Dříve jsem hodně cvičila své sestavy, nyní... celý text

Martina

Zdravím Vás paní Michaelo, chci moc poděkovat za videa, která jste pro nás vytvořila. Cvičím s Vámi a je to úžasné. Cvičila jsem jogu v denním životě před několika lety a... celý text

Jitka

20 jógových pozic pro uvolnění kyčlí

Uvolněné kyčle znamenají osvobozené emoce. Kyčle jsou sídlem kořenové čakry a jsou spojené s pocitem bezpečí, stability a důvěry. Pocit bezpečí je v průběhu života neustále narušován zážitky, které ohrožují naše bezpečné místo na světě, v rodině, partnerském vztahu či ve společnosti. Všechny emoce, které hromadíme v sobě, si nacházejí své místo v pánvi. Pánev nejvíce souvisí se ženskou kvalitou naší bytosti, vtahem k matce, mateřskými a pečovatelskými pudy, pocitem dostatku a spokojenosti. Nevyrovnaná funkce kořenové čakry se projevuje shromažďováním věcí, přejídáním, příbytkem na váze, otoky, roztěkaností, špatnou soustředěností, sevřením, omezenou pohyblivostí, nejistotou a strachem.

Ve všech ásanách se snažte nadechovat zhluboka a rozšiřovat tělo. Tělo má schopnost uvolňovat s dechem veškeré napětí. Uvolnění a protažení kyčlí nejvíce podporuje břišní dech. Některé ásany na fotografiích se vám zpočátku budou zdát náročné a vaše mysl vás bude přesvědčovat o tom, že bude zhola nemožné je v tomhle životě provést. Pro někoho je protahování kyčlí hotovým peklem a proto tu těžkou práci odkládá na nedohledno. Je třeba si však uvědomit, že to největší omezení může být naší nejrychlejší cestou vpřed k osvobození od bolestí, nemocí, či emočních bloků. Pokud se rozhodnete využít této přehlídky ásan, které pomáhají navrátit přirozené zdraví vašim kyčlím, vezměte to od začátku. Postupujte dál velmi pomalu a nesnažte se dosáhnout úspěchu, jak se říká přes noc. Užívejte si každou příležitost protáhnout se a všímejte si osvobozujících emocí, které se prohánějí tělem při práci s kyčlemi. Na konci vám bude odměnou možnost uvolnit se v dokonalém meditačním sedu - siddhásaně.

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V lehu na zádech (šavásaně) pokrčte nohy, podsaďte pánev, rozšiřte ramena, odsuňte hlavu co nejdál od těla, spojte chodidla a nechte kolena ztěžknout do stran. Dýchejte zhluboka do břicha a nafukujte břicho jako balón. S každým výdechem nechte kolena klesnout o kousek níž.

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

V lehu na zádech (šavásaně) pokrčte nohy a položte chodidla vedle sebe. Nechte jedno koleno klesnout do strany a druhým začněte kroužit. Opisujte co nejširší kruhy.  Uvědomujte si při cvičení obě kyčle, celou nohu a celou pánev. Cvičení působí na obě kyčle a současně napravuje i bedra. Nadechujte se zhluboka do celého těla s koncentrací na břicho. Cvik opakujte s druhou nohou.

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V lehu na zádech (šavásaně) s výdechem zvedněte nohy nahoru a vytáhněte paty co nejvýš. S výdechem nechte nohy ztěžknout do strany. Položte ruce na vnitřní stehna. Poloha protahuje třísla a uvolňuje kyčle.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

V lehu na břiše (šavásaně) položte ruce na úroveň ramen, odsuňte nohy dál od sebe a přitáhněte chodidla k hýždím. Položte ruce na úroveň ramen. S výdechem rozšiřte ramena a zvedněte na rukách. Uvolněte kyčle, vytáhněte se z pasu a protáhněte břicho, hrudník a krk.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V sedu položte chodidla před sebe, jedno chodidlo před druhé. Vezměte jedno lýtko do náruče a začněte kroužit nohou. Uvědomujte si kyčelní klouby i celou pánev. Nadechujte se zhluboka do břicha. Udržujte rovná záda, prodlouženou páteř, otevřený hrudník, široká ramena a bradu skloněnou. Opakujte na druhou stranu.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V sedu položte chodidla před sebe, jedno chodidlo před druhé. Vezměte jedno lýtko do náruče a přitáhněte ho co nejblíže k hrudníku. Uvědomujte si kyčelní klouby i celou pánev. Uvolněte kyčel. Nadechujte se zhluboka do břicha. Udržujte rovná záda, prodlouženou páteř, široký hrudník a bradu skloněnou. Opakujte na druhou stranu.

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V poloze kočky (mardžariasaně) se posaďte na paty. Odsuňte kolena od sebe. Vzdálenost kolen by měla být výzvou, ale neměla by být omezením. Nohy nechte ležet na podložce, chodidla by měla být od sebe ve vzdálenosti kolen. Pomalu přejděte na předloktí a rozšiřte ramena. Uvolněte kyčle a dýchejte zhluboka do celého těla s koncentrací na břicho. Můžete se v poloze pohybovat.

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

Ve stoji v rozkročení vytočte špičky ven, pokrčte nohy a nechte pánev klesnout. Položte ruce na kolena a vzepřete se na rukách. Tlačte kolena od sebe a uvolněte kyčle. S výdechem přejděte do torze. Protáhněte jednu ruku před sebou a tlačte koleno od sebe.  V poloze dýchejte zhluboka. S nádechem se vraťte zpět do středu. Opakujte na druhou stranu.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V poloze kočky (mardžariasaně) položte levou nohu před sebe vedle levé ruky. Položte se na stehno. S nádechem prodlužujte páteř, rozšiřte ramena a zvedněte je nahoru. Položte ruce na bedra a vytáhněte se z pasu. Nechte pánev klesnout a protahujte kyčle. Opakujte na druhou stranu.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

Ve stoji v rozkročení pokrčte jednu nohu a přejděte do dřepu na špičku pokrčené nohy. Druhá noha je natažená. Položte ruce před sebe na vzdálenost ramen do sebe a pokrčte je. Záda jsou rovná a široká. Loktem tlačte stehno pokrčené nohy od sebe.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V sedu položte jedno chodidlo co nejblíže k rozkroku a vytočte koleno do strany. Druhá noha je natažená. Otočte se hrudníkem k natažené noze, rozšiřte ramena, vytáhněte se z pasu a bradu nahoru. Prohněte se v zádech. S výdechem přes prohnutá záda přejděte do předklonu a nechte záda uvolnit a hlavu ztěžknout. Pokládejte nejprve břicho na stehno a bradu co nejdál před sebe.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

Ze stoje s nohama od sebe na vzdálenost větší než je šíře boků přejděte do dřepu na plných chodidlech. Spojte dlaně v namaste a lokty tlačte stehna od sebe. Rozšiřte ramena a protáhněte páteř. Nadechujte se zhluboka.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V poloze kočky (mardžariasany) položte levou nohu před sebe na vnější stranu levé ruky. Nechte koleno klesnout do strany a uvolněte kyčel. Rozšiřte ramena a pokrčte ruce. S výdechem zpevněte břišní svaly a zvedněte pánev vzhůru. Prodlužte páteř. Brada je mírně skloněná. Opakujte na druhou stranu.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V poloze kočky (mardžariasany) položte levou nohu dopředu, chodidlo k pravé a koleno k levé ruce. Pravou nohu protáhněte co nejdál za sebe a položte levou polovinu hýždí zcela na podložku. Noha, která je pokrčená, se snaží být v pravém úhlu. Záda jsou široká, páteř je uvolněná a brada je vytažená co nejvýš. Vše opakujte na druhou stranu.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V poloze kočky přeložte jednu nohu přes druhou. Odsuňte chodidla co nejdál od sebe, položte dlaně na chodidla a pomalu se posaďte na podložku. Vytáhněte se z pasu a rozšiřte ramena. Uvolněte kyčle a dýchejte zhluboka.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V sedu položte nohy před sebe a rozkročte je. S nádechem se vytáhněte z pasu, rozšiřte ramena a vytáhněte bradu co nejdál před sebe. S výdechem přecházejte přes prohnutá záda do předklonu. V předklonu se chyťte za kotníky nebo chodidla, rozšiřte ramena a prodlužte páteř. Vystrčte zadek a rozšiřte pánev. Dýchejte zhluboka.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V dřepu na plných chodidlech položte dlaně před sebe na šířku ramen od sebe. Přeneste váhu na ruce a položte kolena na nadloktí. Zvedněte chodidla ze země. Zcela uvolněte kyčle a nechte pánev klesnout co nejníže.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V sedu položte chodidla před sebe, jedno před druhé. Položte nárt jedné nohy na stehno druhé nohy. S nádechem položte ruce na stehna hned pod kyčle, rozšiřte tělo, vytáhněte se z pasu, protáhněte břicho, hrudník i krk, vytáhněte bradu nahoru a s výdechem pomalu přejděte přes prohnutá záda do předklonu. Nakonec uvolněte záda, hlavu nechte ztěžknout a položte ruce před sebe. V poloze dýchejte. S nádechem se vraťte zpět přes kulatá záda.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

V sedu položte chodidla před sebe jedno před druhé. Položte jedno chodidlo na stehno druhé nohy a opačně. Vytáhněte se z pasu a rozšiřte záda. Brada je mírně skloněná.

 

 

 

 

Mishayoga - Jóga na uvolnění a protažení kyčlí

 

Meditační sed (siddhásana). V sedu položte jedno chodidlo před sebe a druhé chodidlo položte na lýtko pokrčené nohy. Nechte pánev ztěžknout, uvolněte kyčle, vytáhněte se z pasu, rozšiřte ramena a bradu nechte mírně klesnout.