Napsali jste mi

Našla jsem v józe novou velkou zálibu a to hlavně díky vám.

Zuzana

Míšo nemohla jsem tomu uvěřit, ale jen pouhý dech mě zbavil bolesti zád. Když jsme se na kurzu učili dýchat do hrudníku a přišla jste mi ukázat, jak to mám dělat správně,... celý text

Eva

Zdravím Míšo,
cvičím s Vámi v Soběslavi, asi tak 3. měsíc. Dlouhodbě mě "táhly" ty velké svaly - hyždě, kyčle a kolíbala sem se jako kachna...., už i před Vaší jogou... celý text

Lída

Žena, jóga a přirozená krása

Milé ženy,

když čtete tyto řádky, znamená to, že vás přemohla touha objevit svou ženskost, svou přirozenou krásu a darovat svému tělu pohyb, zdraví, radost, uvolnění a odpočinek. Mám velikou radost, že vám mohu na vaší cestě představit možnosti, které ženám nabízí jóga.

Pojem jóga může někdy působit mysticky, esotericky nebo obrovsky, jako velký balík plný návodů, praktik a metod a tím nás odradit od pokusu nahlédnout do jejích tajů. Je to však většinou jen tato představa, která nám brání udělat ten první krok a začít pomalu objevovat fascinující jednoduchost jógy.

Až v sobě najdete odvahu na chvíli se zastavit v životě o blaho blízkých pečující ženy, a dovolíte si tu chvilku pro sebe, až prožijete první jógový nádech, až dovolíte své mysli nahradit nepřetržitý tok myšlenek plný starostí a povinností ženy, matky, partnerky a kamarádky za prožitek vlastního těla, až se poprvé s plným vědomím postavíte na jógamatku a začnete pohybovat tělem, poznáte, jak mocně dokáže jóga změnit vaše prožívání i myšlení. Váš svět tak jak ho znáte, už nikdy nebude stejný. Už navždy si budete všímat svého těla, budete k němu pozorné a laskavé, budete si uvědomovat jeho hodnotu a citlivost ke všemu, co projde vaší myslí.

Povinnosti ženy, matky, dcery a partnerky nám velí odsunout sebe sama na druhou kolej a věnovat všechnu svou energii svým blízkým. To by bylo samo o sobě krásné poslání, ovšem jen s pocitem nadbytku, plné lásky a respektu k sobě samé, můžeme opravdu pečovat s láskou o druhé. Pokud si nedarujeme pochopení potřeb své bytosti a potřeb svého těla, pokud znovu neobjevíme, kým doopravdy jsme, pokud se nepřestaneme na svět dívat kritickým zrakem své matky a nepřestaneme do nekonečna usilovat o lásku svého otce, nepoznáme odpočinek a nepřestane nás děsit den, kdy naše děti opustí rodné hnízdo, pak se smiřujeme s tím, že jednoho dne bude náš svět naplněn smutkem a pocitem nenaplněné prázdnoty, protože ztratíme smysl svého života, svou hodnotu. Naše zesláblá těla se budou cítit unavená a nemocná. Začnou se v nich totiž zhmotňovat všechny nenaplněné sny, nevyřčená slova, neprojevené emoce, nedostatek péče a lásky, únava a frustrace. Smutné je na tom všem fakt, že tuto štafetu předáváme dál svým dětem, aniž bychom to chtěly.

S jógou máme šanci osvobodit své pochybnosti a strachy, zbavit se pozůstatků negativních zážitků. Máme naději, že se přestaneme bát své přirozenosti, radosti a touhy po životě a svobodném vyjádření.

Můžete začít pomalu prvním vědomým nádechem. Nechte proud vzduchu vcházet do těla a všímejte si toho, jak se tělo s dechem rozšiřuje a kůže se napíná, uvnitř těla se vytváří prostor, vše se protahuje a uvolňuje a dech proudí až do konečků prstů. Jen si na chvíli uvědomte, co se v tuto chvíli odehrává v těle. Nechte vzduch naplnit plíce kyslíkem a nechte krevní oběh roznést kyslík po těle až k té nejvzdálenější buňce. Buďte si vědomé tohoto procesu a dopřejte tělu čas, aby mohlo využít kyslík, který tolik potřebuje pro regeneraci svých buněk a správnou funkci všech orgánů.

Až začne vzduch zvolna zaplavovat vaše tělo a celý proces se stane přirozeným a klidným, potom začnete pomalu objevovat své tělo. Udělejte to skrz pohyb. Začněte pomalu posílat vlnu pohybu skrze své tělo. Uvědomujte si jednotlivé části těla. Díky vědomému pohybu v nich začne proudit život. Vaše tělo ví, jak to udělat. Nechte se jím vést. Důvěřujte mu.

Z hlediska ajurvédy, indické medicíny, pohyb osvobozuje vítr, energii prostoru, kterou reprezentuje Vata – princip pohybu. Princip vaty v těle lze najít v nervovém systému, svalech, šlachách, cirkulaci, trávení. Vata umožňuje rozfoukat oheň, Pittu, očistný proces v těle. Na fyzické úrovni si to můžeme představit jako rozproudění lymfy, lepší cirkulaci krve, snazší trávení, lepší odvod odpadních látek z těla a na úrovni mysli postupné odstraňování všech nánosů na duši, negativních zážitků, které nad námi postupně ztrácejí svou moc. Negativní zážitky ovládají náš život. Neustále se přehrávají v našem podvědomí a drží tělo v pohotovosti. Tělo tak bývá nezdravě často doslova připravené k boji, útěku a  někdy také ustrnutí. Svaly jsou ztuhlé, orgány vyčerpané a tělo i mysl trpí.

Na neustálé stažení svalů tělo spotřebovává obrovské množství energie. Ve svalech se díky tomu hromadí mnoho toxinů, kterým se tělo snaží bránit hromaděním vody a zvýčenou činností vnitřních orgánů. Naše těla se v důsledku toho často cítí bolavá, vyčerpaná, oteklá,nebo dokonce tlustá a naše mysl je podrážděná. Správný a vědomý pohyb však uvolňuje svaly a protahuje šlachy. Tělo se uvolňuje ze svého vlastního sevření.

Díky osvobozené energii je tělo radostnější a objevuje se dávno zapomenutý pocit radosti a dostatku. Očistný proces v těle tak osvobozuje princip Kapha – milující laskavost. Dostavuje se opravdová, upřímná a čistá láska. Tuto lásku potom můžeme věnovat svým blízkým a pak možná také celému světu.

"Jóga vede k poznání dokonalé krásy nezpochybnitelné vlastním myšlením."

DVD Jóga pro krásné ženy, Michaela Klímová, Mishayoga

My ženy jsme fascinované krásou. Toužíme po ní ve svých tělech, domovech a obdivujeme ji ve světě kolem sebe. Chceme ji vidět, chceme ji slyšet, chceme ji cítit, chceme ji prožívat. Hledáme ji vně, protože uvnitř ji nevidíme. Strach, že nejsme dost krásné, nebo že jednou svou krásu ztratíme, nám způsobuje bolest. Utrácíme mnoho peněz za oblečení, kosmetiku, kadeřnice, diety, detoxy a cvičení, abychom se zbavily té bolesti z pocitu nedostatku krásy.

Často se mě ženy ptají: A to opravdu cvičíte jen jógu? A já si uvědomuji: není to v tom, že jógu cvičím, je to v tom, že ji žiju. Výhoda jógy je prostá, jednoho dne přijde den, kdy cvičit přestaneme a budeme žít a prožívat čistou, ničím nepodmíněnou radost. A naše tělo nám poděkuje, protože bude osvobozené od fyzické i emoční bolesti, bude prožívat radost a uvidí krásu uvnitř i vně. Přestane se trápit nedostatky a bude prožívat svobodu. Nemyslím si totiž, že jsme se narodili proto, abychom trávili každou volnou chvíli cvičením v posilovnách či jinde. Ani jógu necvičíme proto, abychom měli krásná svalnatá, pružná a mrštná těla. Jógu cvičíme proto, abychom se osovobodili od bolesti a trápení. 

V mém životě byly časy, kdy jsem se necítila krásná, za svoji ženskost jsem se styděla, neměla jsem ji ráda, neuměla jsem z ní čerpat a už vůbec jsem si ji neuměla užívat. Jen z toho, co si pamatuji, jsem pocitem nedostatku krásy trpěla už od dětství. Děti se mi smály, že jsem tlustá. Sama sobě jsem se vůbec nelíbila. Cítila jsem se ošklivá. Měla jsem díky tomu velmi malé sebevědomí. Díky touze zbavit se kil, které jsem považovala za největší příčinu mé ošklivosti a nemotornosti, jsem vyzkoušela spousty „zaručených diet“, prošla jsem anorexií, kdy jsem denně trpěla hlady nebo nesmyslným a krutým pocitem viny z dobrého jídla. Anorexii jsem díky pomoci dobrého přítele přemohla, ale vyměnila jsem ji za jinou obsesi – posilovnu a aerobik.  Začala jsem se denně koupat ve vlastním potu s vidinou dosažení krásného těla. Odměnou mi bylo zničené zdraví, když mé tělo jednoho dne řeklo dost, a hluboká deprese pokaždé, když jsem se jen na chvíli přestala hlídat. Moje váha roky kolísala stejně, jako kolísalo i mé sebevědomí ženy. Co mě však trápilo nejvíce? Frustrace, že do smrti budu muset počítat kalorie, měřit litry potu a přes to nebudu šťastná. Až jednoho dne do mého života vstoupila jóga, která ho od základů změnila. Proto dnes čtete tyto řádky.

DVD jóga pro krásné ženy, michaela klímová, mishayogaSebrala jsem odvahu a vytvořila jsem DVD pro krásné ženy. Po dlouhém přemýšlení jsem na obálce nakonec já v celé své upřímnosti a nahotě, abych mohla jít ženám příkladem a ukázala jim, jaká je jóga. Cvičení, které neničí, ale uzdravuje tělo. Cvičení, díky kterému se člověk cítí mladý, pružný a plný energie. Cvičení, díky kterému se jako téměř čtyřicetiletá matka třech dětí stále cítím mladá a vitální.

Teprve až když se k mé osobní praxi jógy připojily ještě zkušenosti v terapeutické praxi, začala jsem si konečně uvědomovat, že úspěch v honbě za dokonalými tvary není v trápení se hlady při dietách či detoxech. Úspěch krásné ženy je v pokoření toho vtíravého hlásku uvnitř, který ženě o ní našeptává všechny ty nepěkné věci a kterým bohužel každá žena věří. Žena se musí naučit cítit a každým pórem prožívat svou krásu, i když ji zatím ještě v zrcadle nevidí nebo jí nevěří. Teprve když její mysl uvěří, bude její bytost vyzařovat tuto ženskou krásu na míle daleko a stane se i v očích ostatních krásná. Její sen se pak stane realitou.

Jóga tím, že skrze pohyb ovlivňuje myšlení, dokáže změnit pohled ženy na sebe samu. Existuje mnoho moderních cvičení pro ženy. Všechny však mají jednu nevýhodu. Vytvářejí další nezdravý návyk udržovat tělo ve formě těžkou fyzickou prací. Jakmile s cvičením člověk přestane, tělo se vrátí do stavu, na který bylo zvyklé.

Já jsem si uvědomila, že nechci život procvičit, chci ho prožít.

Proto je DVD pro krásné ženy spíše inspirací pro každou ženu. Jóga je velmi sofistikovaný systém, který naopak odstraňuje nezdravé návyky a přesvědčení, učí tělo uvolnění, uvědomění, klidu, stabilitě a pružnosti, síle, ale hlavně důvěře v sebe sama a ve svou dokonalost. Jóga nevytváří nic nového. Jóga nás vrací k přirozenosti. Ve své přirozenosti jsme dokonalé a krásné.

Velmi vám přeji, abyste prožily svoji opravdovou krásu a už tak zůstaly. Svět potřebuje naši ženskou kvalitu, aby vyvážila tu mužskou. Je správné, když se ženy cítí být ženami a nebojí se dát světu dar lásky, krásy, intuice, laskavosti a péče.

Ukázka z obou sestav na DVD