Napsali jste mi

Děkuji především já Vám za ochotu a vstřícnost. Jsem "věčný začátečník" :-). Díky sestavám cviků na DVD si mohu zacvičit doma v době, kdy mám čas a chuť. A nejdůležitější pro... celý text

Jitka

Dobrý den, nedá mi to a musím Vám napsat. Už třikrát jsem cvičila online jógu. Nejdřív jsem brblala, že to máte tak krátké, ale ejhle najít si denně čas 20 minut je lepší, než... celý text

Jiřina

Jóga mi moc pomáhá s mými zdravotními problémy. Vyzkoušela jsem mnoho jóg a ta vaše je prostě nejlepší a moc mi pomáhá. Děkuji!

Jana

Váta, Pitta, Kapha

 

Ajurvéda nás rozděluje do tří základních typů podle poměru pěti prvků (tzv. dóš). Těmito prvky jsou éter (prostor), vzduch, oheň, voda a země. Každý z nich je přitom v určitém poměru obsažen ve všech ostatních. Ajurvéda učí, že těchto pět prvků představuje stavební látku všech těles ve vesmíru, tedy i lidského těla. Pětice prvků se v lidském těle projevuje ve formě tří ajurvédských principů, které ajurvéda označuje pojmem tridóša.

Éterický a vzdušný živel spolu tvoří dóšu Váta, vzdušný princip.

Váta (vzduch) v těle je iniciátorem pohybu. Váže se na nervovou soustavu a tělesnou energii. Je spojována s aktivitou, bystrostí, nervozitou a povzbuzujícím pohybem. Lidé typu Váta (vzduch) bývají štíhlí, často s vystouplými kostmi a žílami. Mívají zapadlé oči a hrubé vlasy. Snadno jim stydnou končetiny a mají suchou až hrubou pokožku. Mívají rádi slané, sladké a kyselé potraviny a teplé nápoje. Jejich trávení je nepravidelné a stolice tuhá. Mají lehký spánek a neklidnou povahu. Nemají rádi řád ani pravidelnost. Bývají citliví, bdělí, aktivní a sexuálně náruživí. Snadno se unaví a rádi se vyhýbají konfliktům. Peníze většinou vydělávají snadno, ale snadno je také utrácejí.

Masážní přístup pro typ Váta (vítr):

Pomalý, meditativní, jemný, uvádějící do rovnováhy

Jógové polohy:

Polohy, které budují sílu, pevnost, stálost a stabilitu. Pozice hory, orel, kobra, bojovník, vrána, předklony.

Dechová cvičení:

Nádí shodhana pránáyáma
 

Sloučení ohnivého a vodního živlu tvoří dohromady dóšu Pitta, ohnivý princip.

Pitta (žluč) má spojitost s metabolickými a trávicími procesy. Pitta souvisí s vášnivostí, teplem, oběhem, průbojností a soutěživostí. Lidé typu Pitta (žluč) bývají středního vzrůstu a dobře svalově vybavení. Mají spíše vlhkou, teplou, spíše rudou až pihatou pokožku. Mají jemné vlasy, a potí se se silným zápachem. Jejich trávení je dobré a často se vyprazdňují. Mají výrazný apetit a neradi vynechávají pravidelné jídlo. Bývají vášniví, vznětliví a snadno vybuchují hněvem. Mají cit pro detail a bývají to vůdčí osobnosti. Mají sklon i schopnosti hromadit bohatství.

Masážní přístup pro typ Pitta (žluč):

Zklidňující, uvolňující, jakoby do šíře, odevzdaný.

Jógové polohy:

Polohy, které mají zklidňující účinek,  uvolňují napětí z břicha, jater a tenkého střeva. Protahovací ásany, rotační ásany, jemný pohyb nebo kývání, ásany budující pokoru - předklony.

Dechová cvičení:

Čtyřrozměrný dech

Zemský a vodní živel spolu vytvářejí dóšu kapha, vodní princip.

Tato dóša má rysy tělních tekutin jako je míza a hlen. Kapha (sliz) se projevuje stálostí, klidem, silou a pevností jako země. Lidé typu Kapha (sliz) bývají robustní postavy, mají širokou hruď a dobře utvořené svalstvo. Jejich kůže je světlejší. Mají pomalejší trávení a pravidelnou stolici. Rádi dlouho spí. Jsou to většinou spokojení a zdraví lidé s mírnou a klidnou povahou. Jen zřídka se rozčilují. Bývají věrní a loajální. Mají rádi pečující vztahy, jsou laskaví a pracovití. Mají rádi pravidelnost a řád. Pečlivě šetří a nijak neplýtvají.

Masážní přístup pro typ Kapha (sliz):

Důrazný, silový, stimulující, oživující, povzbuzující, rytmický.

Jógové polohy:

Polohy, které zahřívají tělo, stimulují krevní oběh a posilují srdeční funkci. Pozdrav slunci, převrácené polohy, rotace.

Dechová cvičení:

Kapalabhátí, bhastrika