Napsali jste mi

Když mi bylo 14 let, potýkala jsem se ve škole se šikanou. Protože to ani doma nebylo ideální, měla jsem pocit, že jsem na všechno sama. Nevěděla jsem, co si počít.  Řekla jsem... celý text

Pavla, 24

„Miluju tu možnost zastavit video vždycky, když si chci vychutnat pauzu. Někdy je pauza úžasná protože si můžu ten moment užít, jak dlouho chci, můžu jít hluboko a nikam... celý text

Milada K.

Nemám ráda přeplněné tělocvičny a sály, takže je pro mě cvičení doma velmi pohodlné a příjemné. Nejvíce jsem cítila protažení v oblasti zad - mám sedavé povolání a při cvičení... celý text

Adéla

Tělo jako pytel brambor?

Představte si pytel brambor. Je to nějaký obal naplněný obsahem. Představte si, že takový pytel spadne na podlahu. Kdyby byl pytel společně s jeho obsahem skladován v nepříjemných podmínkách, možná, že by byla látka ztuhlá a pro brambory by bylo obtížné rozmístit se na podlahu. Navíc, když se pytel jen tak hodí na podlahu, potlučou se při tom brambory a představuje to určitý stres - pro pytel i brambory. Možná, že by se vytvořily shluky brambor a připomínalo by to spíše chaos.

Představte si ale, že by byl pytel uchován v těch nejlepších podmínkách jak pro pytel, tak pro brambory. Látka by byla krásná a pěkně vláčná ale pevná. Brambory potřebují takovou látku. A představte si, že by někdo hezky pomalu položil pytel na podlahu s ohledem na jeho obsah a pomalu by pytel rozkládal postupně tak aby se nakonec celou jednou svojí polovinou a celou takovou plochou rozložil na podlahu. V takovém případě by se brambory krásně rozložily jedna vedle druhé a zřejmě by měly ty nejlepší podmínky. Samozřejmě v závislosti na tom, co chceme s brambory dělat.

Tento proces zpočátku možná vyžaduje určitou pozornost a bdělost. Někdo, kdo celý život házel pytel na zem, jednak možná z nevědomosti a pak určitě také z jiných důvodů, jako například z úspory času, nebo proto, že to jinak neumí, nebo možná mohl mít pocit, že nezáleží na tom, jak se pokládá pytel s brambory na zem, bude potřebovat vybudovat nový návyk. Bude muset být vědomý a bdělý pokaždé, když položí pytel na podlahu, a možná mu to zpočátku opravdu zabere více času. Ale po nějaké době tréninku bude pytel brambor pokládat v daleko kratší době, a nakonec se to naučí tak dobře, že mu to zabere téměř stejný čas, ale získá zdravé brambory a pěkný a neporušený pytel.

Stejné je to s naším tělem. Pokud rychle, bez zvláštní bdělosti a uvědomění změníme polohu, může vzniknout uvnitř těla určitý chaos a napětí. Představte si, jak se například cítíte vy, když se náhle změní okolní podmínky a vše je najednou jinak, než jste si představovali.
Hathajóga je způsob jak dosáhnout moudrosti skrze polohy těla. Moudrost Hathajógy je ve zjištění, že stav těla ovlivňuje stav mysli a naopak. Skrze hýbání tělem můžeme ohýbat i mysl. Pokud je uvolněné tělo, může se uvolnit i mysl.