Napsali jste mi

Dobrý den paní Klímová, ráda bych Vám poděkovala – cvičím (i když ne úplně pravidelně) podle Vašich DVD. Pomohla jste mi rozcvičit poškozené vazy na nohou po úrazu a také od... celý text

Jana

Přeji Vám krásný den Misho, chtěla jsem Vám moc poděkovat za příjemnou sobotu. Kurz mi hodně dal a hodně jsem si toho odnesla.

Martina

Ráda koketuji s tajemnem, duchovnem a takovými těmi věcmi. S metodou ET jsem se setkala úplně náhodou a tak nějak jsem ani nevěřila, že mi pomůže. Ale to jsem se hodně zmýlila... celý text

Yveta

Proč točím jogová videa

Když jsem se v roce 2005 přestěhovala z Anglie do Čech , o józe se tu sotva šeptalo a jóga se cvičila v různých bytech a tak nějak na tajňačku v soukromí s lidmi, kteří si pro ni zajeli přímo do Indie nebo ji k nám přivezli od jinud ze zahraničí.  Veřejné hodiny jógy, které jsou dnes i v malých městech běžné, tehdy ještě neexistovaly. Já jsem jógu již několik let cvičila v Anglii, byla jsem zvyklá na pravidelné hodiny (chodila jsem i několikrát týdně) a najednou mi hrozně chyběla ta občasná hodinka svobody, kdy jsem za dětmi, povinnostmi a často i manželem ;) zkrátka ráda zavřela dveře zvenčí. 

Jóga zkrátka nikde nebyla. Nezbylo mi nic jiného, než se ji jet naučit do Prahy. Stala jsem se učitelkou jógy, jen abych ji mohla cvičit sama doma a nebála se, že dělám něco špatně. Netrvalo to dlouho a o jógu se začalo zajímat i pár mých kamarádů. Začali mě přemlouvat, abych zorganizovala nedělní "jógový kroužek", kde bych je jógu taky naučila. A jelikož drby se nesou, postupně se o tom dozvídalo více a více lidí, chodilo více a více mailů od zájemců o jógu a z nedělního kroužku jógy se stala každodenní veřejná hodina mishayogy.

Z mnoha mailů jsem věděla, že je mnoho lidí, kteří z různých osobních důvodů nemůžou nebo nechtějí docházet na pravidelné veřejné hodiny jógy. Sama jsem to kdysi zažila, když jsem měla dům plný dětí a nebylo tak jednoduché se utrhnout, nebo když manžel jezdil nepravidelně domů a pokaždé, když jsem si rezervovala místo na hodině, jsem se bála, že nepřijede domů včas. Vím, že někteří lidé mají nepravidelnou pracovní dobu a nemohou si permanentky ve studiích jógy dovolit z časových důvodů. Někteří lidé si oblíbili jógu natolik, že by si ji rádi zacvičili i vícekrát než jen jednou týdně na veřejné hodině. Takhle nějak jsem to vnímala já, když jsem začala doslova "pronásledovat" svoji učitelku Lorraine na každou její veřejnou hodinu, protože jsem si zkrátka nebyla schopná zapamatovat všechny ty polohy, které se na každé hodině trochu měnily, a kterých bylo tak hodně! A pak taky, co si budeme povídat - člověk se rád nechá vést ;)

Rozhodli jsme se natočit pár videí pro všechny, kteří řeší podobný problém. Internetové prostředí v Čechách ještě tehdy ještě nebylo takové, jako dnes. Informace i videa jógy v češtině se jen těžko hledaly. Videa myslím snad vůbec ne. O józe ještě málo kdo věděl a jóga byla opřadena (a dodnes podle mého názoru je) mnoha mýty a obavami.

Někdy v roce 2010 takhle přišel můj manžel domů a řekl mi jen tak mimo řečí: domluvil jsem ti natáčení DVDčka. "Cože???" Vykníkla jsem tehdy. Neuměla jsem si představit, že se postavím před kameru a bud cvičit, nebo mluvit, nebo co se to proboha všechno dělá. Vůbec!! Pro Martina moje ne bohužel nikdy nebylo ne (díky tomu jsme nejspíš dneska spolu ;) a díky tomu také existuje mishayoga a všechna ta videa, která jsme od té doby natočili. 

První DVD jsme vyměnili s naším kamarádem, tehdy velmi nadějným a talentovaným studentem režije na filmové škole, Davidem Brázdou za jeho webové stránky. Když jsme zjistili, že to nakonec nebyla až taková katastrofa, že nás to všechny dokonce bavilo a že jsme si při natáčení užili docela hodně legrace, rozhodli jsme se pokračovat dál sami dva - Martin a já. Natáčeli jsme hlavně proto, že nás to bavilo, chtěli jsme lidem, kteří o jógu stojí, poskytnout pěkná, jednoduchá videa, aby pro ně jóga byla dostupná i doma, aby ji měli po ruce, za docela skromnou cenu. Natočili jsme několik pěkných jógových videí, a dali jsme si s nimi hodně práce. Martin se musel naučit natáčet a následně zpracovávat videa, já jsem se musela naučit nějakou tu disciplínu a hlavně mluvit do mikrofonu - UFF, to byla hrůza. Když si poslechnete mojhe první DVD, zjistíte, že jsem mluvila nosem, a že to zkrátka bylo - jak by Martin řekl - "roztomilé" - já bych řekla děsné :D Postupně jsem se naučila se svým hlasem zacházet a z reakcí lidí jsem zjistila, že je můj hlas uklidňuje. Proto jsem se rozhodla vytvořit i CD s relaxacemi

Jako učitelka jógy jsem si vzala za cíl předávat jógu co nejjednodušším a nejčistším způsobem i pro ty, kteří ji ještě nikdy necvičili. Proto také nikdy nepoužívám sanskrtská slova pro oznančení ásan a mluvím při hodinách výhradně česky i když mi to jde i jinak :)

Sestavy, které se nám zatím podařilo natočit bohatě stačí pro osobní rozvoj ve cvičení jógy. Zpočátku není třeba širokých variacích. Naše vlastní těla vytvářejí variace. Poslouchejte vaše tělo a nechte se jím vést.