Napsali jste mi

Děkuji za Vaše skvělá DVD. Jóogu cvičím od r. 2008 jak skupinově, tak sama podle DVD i online. Lektorů jsem vystřídala více a cvičení podle Vás hodnotím jako to nejlepší, se... celý text

Martina

Není to DVD, na které se jednou podíváte a pak ho odložíte. S každým dalším opakováním, s každým dalším cvičením se otevírají nová témata, přicházejí nové emoce. Může se vám... celý text

Šárka Konečná

Dobrý den Misho, našla jsem na Youtube Vaše video - pozdrav slunci. Je to krásně udělané. Krásně se podle Vás cvičí. Nikdy jsem jógu necvičila a s Vámi se mi podařilo začít.... celý text

Klara

Podzim - příležitost k objevení svého opravdového já

Někteří lidé podzim milují a těší se na barevné listí, teplé boty, kabáty a voňavé čaje. Jiným však při představě nadcházejícího podzimu přejíždí mráz po zádech. To když si uvědomují, že na teploučké léto si budou muset zase chvilku počkat. Když si představí zimu pod kabátem, blátivé cesty, spadané listí pod nohama a vůbec omezené možnosti. Kde je slunce, výlety, teplo, koupání, grilování...?! Podzim je vinen, když nám toho tolik bere!

Každý z nás jsme svůj a máme rádi to své. Už tady se nabízí otázka: víte, co je to vaše, co máte rádi, co právě Vám pomáhá k prožívání radosti? Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli se náhodou neženete životem jiným směrem než je ten váš? Uvažovali jste někdy nad tím, čí sny se snažíte plnit? Jsou mezi nimi také ty vaše? Napadla vás někdy otázka: čí život žijete?

Napadlo vás někdy zajímat se více o sebe a o to, co vám způsobuje radost? Většinou se snažíme dělat radost těm ostatním, jenomže tak nějak z povinnosti. Moc rádi bychom se také cítili dobře, ale vysvětlili nám, že je to sobecké. Ostatní mají přednost. Ano. Ostatní jsou důležití! Štěstí a spokojenost ostatních lidí totiž vytváří šťastný svět a nám dobrou společnost. Abychom však mohli být nápomocní ke štěstí ostatních, musíme mít z čeho dávat. Musíme být nejprve šťastní my sami. Musíme cítit nadbytek a radost a obohacovat ostatní svým příkladem. Musíme mít při dávání dostatek energie, aby ostatní neměli pocit, že meleme z posledního.

Otázka je, co nám pomůže cítit se dobře? Kde vezmeme tu energii. Kde se kupuje radost? 

Je důležité uvědomit si to své, aby si člověk mohl vytvořit takové podmínky, které mu vyhovují, podmínky ve kterých se cítí dobře a ve kterých se budou cítit i jemu blízcí lidé už proto, že on sám kolem sebe bude šířit vlnu radosti, která bude pro ostatní inspirací.

Vhodné podmínky si můžeme vytvořit pouze tehdy, když začneme respektovat sami sebe. Když si dobře uvědomíme co nám dělá dobře. Je potřeba zamyslet se nad tím, jestli máme rádi teplo nebo chlad, jestli máme rádi sladké nebo spíš slané, hudbu nebo poezii, balet nebo rockový koncert, tanec nebo chůzi po lese, plavání nebo běhání, rušná města nebo venkov, pohyb nebo klid, obrazy, zvuky nebo doteky, společnost nebo samotu?

Prvním a nejdůležitějším úkolem je zjistit, co je pravda a co je hra. Buďte k sobě upřímní a najděte to své opravdové. Zpočátku se budou objevovat spíše zlozvyky. Budete si myslet, že k snídani máte rádi ovesné vločky s jogurtem a pomerančový džus. Ale zeptejte se sami sebe: Co byste si dali ještě radši, kdyby to nebylo zakázané, nezdravé, málo in, kdyby se po tom netloustlo, kdyby to nebylo drahé nebo levné a podobně. Zeptejte se sami sebe, proč si to nedáte? Jak často si dopřejete to, co vám opravdu chutná a dělá vám to dobře. Opravdu chcete prožít život ignorováním sebe sama?  

 Většinou se snažíme být stateční a silní a přizpůsobiví avšak nesprávným směrem. Radostný život spočívá v umění důvěřovat své přirozenosti, umět se přizpůsobit měnícím se podmínkám, využívat příležitostí a poznat to své - najít co nám v těle způsobuje pocit radosti. Protože to je pro nás to pravé. Podzim je příležitost pro takové hledání.  

Podzim je díky jemným změnám příležitost pro vnitřní kontemplace, rozjímání, zklidnění, pozorování a vnímání proudu života, změn a jejich dopadu na vše kolem nás. Není potřeba nutit se k aktivitě léta. Naše životy jsou plné pohybu, život sám je pohyb. Některé rostliny potřebují podzim i zimu, některá zvířata cítí, že přichází období zimního spánku a připravují se na něj. Příroda kolem nás se přizpůsobuje změnám s lehkostí a přirozeností. Přijímá proud života a nijak se mu nebrání. Pouze my lidé se změnám tak trošku bráníme. Nostalgicky vzpomínáme na teplé léto a modré moře a příležitosti k vnímání krásy kolem právě teď, nám unikají mezi prsty.

Možná že se svou aktivitou snažíme udržet letní tempo. Svět kolem nás se však již změnil. Podzim není léto a není to ani zima. V životě je podzim obdobím pro zklidnění. Pokud bychom dokázali plně respektovat a plně využít tohoto období, mohli bychom si odpočinout, kontemplovat, zjistit mnohé o svých schopnostech, možnostech a bezedných vnitřních zdrojích. Byli bychom více v kontaktu se svým opravdovým já - se svým vnitřním dítětem, které se schovává v koutku naší duše.