Napsali jste mi

Ráda koketuji s tajemnem, duchovnem a takovými těmi věcmi. S metodou ET jsem se setkala úplně náhodou a tak nějak jsem ani nevěřila, že mi pomůže. Ale to jsem se hodně zmýlila... celý text

Yveta

Dobrý den,
děkuji za knihu, která mě nadchla :-)
Stručná, jasná, snadno pochopitelná.
Děkuji i za podpis.
Hezký den

Jana Čekanková

Moje partnerství s EFT

Tento text pro mě napsal můj kamarád David, který byl první z mých přátel, jemuž jsem představila metodu EFT.

"Bylo mi devatenáct let, když jsem si uvědomil, že některé věci nemusí být takové, jaké právě jsou. Začal jsem si pokládat mnoho otázek a pozorovat, kdo já vlastně jsem. Každý se dle mého narodíme s nějakým cílem a všichni jsme se zde na světě ocitli s nějakými vlastnostmi, které jsou nám přirozené, a jsme v nich výjimeční. To je něco čemu věřím. Jako děti ve školce jsme o nich věděli. Dělali jsme to, co nám šlo nejlépe a bylo toho mnoho. Malovali jsme, vymýšleli příběhy, skládali obrázky, vyráběli zvířátka z kaštanů, bez ostychu se navzájem podporovali, prali se za sebe, otevřeně milovali, vše dělali tak, jak to pro nás bylo přirozené. Kde jsme to ztratili a proč teď těžko nacházíme naší přirozenost a žijeme způsobem, který nás nenaplňuje? Vše okolo se mě snažilo přetvořit k obrazu svému a zdařilo se. Během dětství se mi zakódovalo do podvědomí tolik programů, že zbavit se jich, je jako předělat žumpu v naleštěnou koupelnu a to vše kartáčkem na zuby. Chtěl jsem začít hledat cestu zpět ke svému já a nebylo to jednoduché.

V té době jsem potkal Michaelu, bylo to sice z jiných důvodů, ale během konverzace přišlo i na metodu EFT. Časem jsem se dozvídal více, až se mé nadšení přeměnilo v touhu natočit o EFT dokument. Předat všem myšlenku, jak je technika EFT úžasná. Tenkrát jsem absolvoval u Míši pár terapií a stále mě to fascinovalo. Do té doby jsem nezkoušel “ťukat“ sám. Pamatuji si, že má premiéra byla těsně před nějakou zkouškou na vysoké škole. Bylo to zvláštní. Povídal jsem všechno, co mě napadlo a jednoduše si postěžoval. Když už jsem vypotřeboval všechny nadávky a prošel si všechny scénáře, jak to může dopadnout, zjistil jsem, že všechny tyhle emoce prožívám naprosto zbytečně. Od té chvíle to bylo častěji a častěji. Rýma, bolení hlavy, nepříjemné situace, hádky v rodině, ve vztahu a snad všechno, co ve mně vyvolávalo nějaké nepochopitelné emoce. Dokument jsme tenkrát z různých důvodů nedokončili, ale rozhodně jsme EFT ukázali ostatním a nějaká ta vida taky vznikla.

Nakonec se z toho stal můj největší pomocník v momentech, kdy jsem nevěděl jak dál. Byl jsem tolikrát sevřený zlostí a strachem a mnohokrát jsem si nechtěl přiznat důvody. Není jednoduché, být k sobě upřímný, ale stojí to za to. S každým ťukáním jsem se cítil lépe, ten pocit není přehnaná radost ani není o odhalení kdo za to všechno může. Výsledkem je jednoduše fakt, že už mi je to jedno. Emoce jsou pryč. Najednou je jasno. Často jsem zapomněl i důvod, proč jsem to řešil, už to nešlo znovu vyprávět.

Byl to ten první moment, kdy žumpu jednoduše odsaje hovnocuc. Teď přišla práce s kartáčkem. Časem jsem pochopil, že menší témata a zdánlivě malicherné situace vedou k větším a hlubším problémům a že jedno ťukání prostě nestačí. Když člověk ťuká několikrát do měsíce, po chvíli to začne jít lépe. Je snazší se nad vším zamyslet přímo, prokoukávat pocity, objevovat jejich pravé tváře a tím pádem se dostávat hlouběji k jádru problémů. Občas trochu frustrující, jelikož jsem narazil na velmi zarážející souvislosti a zapomenuté situace. Řekl bych, že kdo ťuká, ten se čistí a kdo se čistí toho čeká lepší zítřek. Je to jako posilovna, dnes večer budete dřít, ale za pár dní bude znát výsledek.

Při ťukání se mi občas vynořily na povrch myšlenky, které vůbec nesouvisely s tématem, dělal jsem tu chybu, že jsem je ignoroval. To co mi podvědomí předhazovalo, bylo vždy vodítko k řešení. Ať se to zdá jako sebevětší blbost, vždy je lepší to proťukat. Nakonec se objeví i obrazy. Vizualizace je v tomhle případě nádherná věc. Člověk se může přímo vžít do role pozorovatele nějakého příběhu, který ani nemůže být reálný a vždy je metaforou problému. Prokoukávat to a ťukat zároveň je velmi uvolňující a funguje. Mě rozhodně.

Používám EFT už pár let a vždy to bylo řešení. Změnilo se to ve formu zdokonalování sebe sama. Je to způsob, jak se posunout dál."

David