Napsali jste mi

Milá Misho,
chtěla jsem Vám jen poděkovat za velmi inspirativní worhshop, který jsem absolvovala v Bindu studiu v Praze letos v září. Jógu už cvičím dlouho a několik let... celý text

Sarka

Jóga mi moc pomáhá s mými zdravotními problémy. Vyzkoušela jsem mnoho jóg a ta vaše je prostě nejlepší a moc mi pomáhá. Děkuji!

Jana

Koupil jsem CD jako vánoční dárek, ale neodolal jsem zvědavosti a musel jsem to vyzkoušet. Neumím totiž vůbec relaxovat a tak jsem sice doufal v nějaký pokrok, ale dost... celý text

Jiří

Kolotoč zvaný svět

Působení jógy na tělo a mysl je ověřeno praxí starší než 3000 let. Moudrost starých jogínů se naštěstí zachovala a my z ní můžeme čerpat i dnes. Přínos jógy pro tělo a mysl je však v dnešní době téměř nedocenitelný.

Při úrovni dnešní lékařské péče považujeme zdraví svého těla za standard. Spoléháme na moderní léky a očekáváme od nich okamžité výsledky. Když lékaři neuspějí, hledáme další a další „zaručené“ alternativní metody a navštěvujeme nejlepší terapeuty, aby nás přes noc zbavili našich problémů, které nám brání pracovat do úmoru a dosahovat nejlepších výsledků.

Dnešní svět je čím dál rychlejší a je přeplněn novinkami. Nároky na naše myšlení jsou čím dál větší. Společnost se čím dál více orientuje na výkon a konkurenční boj je dnes v plném proudu. S přílivem nových technologií a komunikačních možností dnes snaha o přežití snad předčila i boj neandrtálců s divokou zvěří. Jsme neustále pod tlakem médií a sociálních sítí.

Ztrácíme kontakt se svým tělem i se zemí a přírodou. Žijeme v budovách z oceli a umělých materiálů. Pracujeme 16 hodin denně. O víkendech nakupujeme a vozíme své děti do sportovních hal a dětských center. O zahrady se nám starají zahradníci a doma nám uklízejí profesionálové. S přáteli bouřlivě diskutujeme o úspěších svých dětí a sdílíme jejich diplomy na facebooku. Tablet, který jsme vloni dostali od ježíška je již starý, pomalý a nemoderní a tak vyděláváme na nový.

My ženy utrácíme čím dál více peněz za kosmetiku, kadeřnice, značkové oblečení a K dvojky. Mladé slečny se srovnávají s fotoshopovými modelkami na předních stránkách časopisů a trestají se smrtelnými dietami. Chlapci tráví většinu svého času ve virtuální realitě. Muži si hledají osobní kouče, aby byli v práci výkonnější, a pak kupují drahé přípravky na hubnutí, na padání vlasů a léky na srdce.

Život v této moderní džungli nás čím dál více vzdaluje od naší přirozenosti. Ztratili jsme kontakt se svým tělem, se životem v něm, s naší myslí. Snaha udržet se na živu, nás nutí sedět na tomto atraktivním kolotoči uprostřed zábavního parku, který se pohybuje v obrovských otáčkách…

Některým lidem se na kolotoči jednoho dne začne točit hlava. Jediné, co mohou udělat je seskočit. To však vyžaduje velikou odvahu.

Člověk většinou dopadne na zem. Chvilku to trvá, než se vzpamatuje. Možná chvíli prožívá pocit ztráty, prázdnoty, stesku a fyzické bolesti. Potom se ale rozhlédne kolem a zjistí, že není sám. Kolem jsou další lidé, kteří mohou stejně jako nyní on, chodit nohama pevně na zemi, nadechovat se klidného vzduchu, pohybovat celým svým tělem a usmívat se. Nemusejí utrácet za lístky na kolotoč a tak mohou klidně včas odejít z práce, vzít děti a partnera a jít třeba na procházku. Mohou s láskou obejmout svého partnera a uvědomit si jeho krásu. Mohou si uvědomit přirozenou dokonalost svých dětí, kterým nic nechybí a kterým nelze nic přidat. Mohou si přečíst hezkou knihu, přivonět ke květinám na zahradě nebo jen tak sedět pod stromem a nadechovat vůni přírody. Mohou si začít vážit svého těla, které jim oddaně celý život slouží. Mohou si uvědomit své srdce, které pro ně nevynechá ani jedinou vteřinu. Mohou tuto lásku nechat šířit do celého světa a doufat, že odlehčí pád těch ostatních, až se jim z kolotoče také zatočí hlava…