Napsali jste mi

Cvičení jógy na Kozím hrádku bylo úžasné. Cítila jsem se plná energie. Do té doby jsem o józe věděla pouze z doslechu, ale už vím, že budu cvičit pravidelně.

Lenka

Koupil jsem CD jako vánoční dárek, ale neodolal jsem zvědavosti a musel jsem to vyzkoušet. Neumím totiž vůbec relaxovat a tak jsem sice doufal v nějaký pokrok, ale dost... celý text

Jiří

Dobrý den, nedá mi to a musím Vám napsat. Už třikrát jsem cvičila online jógu. Nejdřív jsem brblala, že to máte tak krátké, ale ejhle najít si denně čas 20 minut je lepší, než... celý text

Jiřina

5 moudrostí, které mi jóga dala pro život

1. Snaha dosáhnout dokonalosti, v józe skrze dokonalou ásanu, v životě skrze cokoli, oč usilujeme, protože to, co je, to co máme, se nám nezdá dost dobré, dokonalé, se ve skutečnosti stává naší největší překážkou. Taková snaha popírá přirozenost, vlastní dokonalost a místo toho vytváří domněnky, jakousi představu dokonalosti. Touha po dokonalosti tak celý proces osvobozování nejen zpomaluje, ale dokonce obrací zpět. Snahu je dobré vyměnit za vytrvalost. Vytrvalou praxi pokory, lásky, spokojenosti a radosti. Snaha po dokonalosti jen přináší pocit nelibosti, znechucení, nedokonalosti, nedostatku, hněvu, frustrace, marnosti a podobně. Tento pocit nikdy nic nezmění, nikdy nepřinese dokonalou ásanu, dokonalý život ani dokonalý svět. To, co je, už je dokonalé, je to jen překryto domněnkami.

2. Opravdová radost vychází z uvolnění. Uvolnění je nejsnazší cestou za pravou ásanou, osvobozením, znovuobjevení přirozené dokonalosti. Uvolnění žije v přijetí přítomného okamžiku včetně všech souvislostí, které nejsou nic jiného, než pouhé důsledky předchozích rozhodnutí, myšlenek, činů, konceptů - návyků. Největšího posunu lze dosáhnout uvolněním se v poloze, v životě. Určitě ne snahou o dokonalou polohu, o dokonalost. To nefunguje! Dokonalost se postupně odhaluje díky uvolnění se teď a v každém okamžiku. Uvolnění je možné pouze díky absolutnímu přijetí současné situace, všech svých omezení a současných podmínek a možností. Uvolnění je možné pouze díky přijetí, spokojenosti, radosti a lásce ke svému tělu, svému já a všemu, co přichází. Dokonalost je přirozenost. Na svou přirozenost jsme zapomněli. Zapomněli jsme jaké to je být svobodný. Neznáme již ten pocit. Proto vlastně nevíme, co hledáme. Nevíme, po čem toužíme. Toužíme po představě dokonalosti. Jakákoli představa dokonalosti je však jen zbožné přání, postavené na domněnkách, konceptech, zmatku a nevědomosti vycházející z neznalosti, ze zapomnění. Takové vytvořené vize se stávají omezením, vězením, bariérou. Opravdová dokonalost, přirozenost, svoboda sahá za hranice naší představivosti.

3. Chybný koncept, který se rozhodujeme následovat, se stává pýchou. Pýcha je veliká překážka na cestě a je příčinou toho, že člověk sejde z cesty a udělá odbočku. Vytvoří celý komplex dalších konceptů či návyků. Cokoli, co vytvoříme, se stane dlažebními kostkami na velmi dlouhé a namáhavé cestě.

4. Jednoho dne budeme muset důvěřovat. Není jiná cesta zpět. Tak proč nezačít hned? Čím dříve, tím lépe.

5. Osvobozením život nekončí, ale začíná.